Grasmakow.pl

Układaj, planuj, gotuj razem z Grasmaków.pl

Jak nie zwariować podczas przedświątecznych zakupów…

Ocena:

Autor: GraSmaków.pl

Data publikacji: 2009-11-21

Kategoria: Pozostałe
To pytanie, które zadajemy sobie, co roku w czasie gorączki przedświątecznej, gdy to na Kobieta z prezentamikażdym kroku bombardowani jesteśmy reklamami i promocjami. Atmosfera robi się napięta, gdy już na miesiąc przed świętami na ulicach i wystawach sklepowych pojawiają się kolorowe świecidełka i świąteczne gadżety uświadamiając, że już powinniśmy pomyśleć o świątecznych zakupach. Chcąc zorganizować udaną wigilię i kolejne świąteczne dni postarajmy się spokojnie wszystko przemyśleć, aby później sprawnie i skutecznie zadziałać. Podstawowa zasada to dokładnie wszystko zaplanować! Jeżeli odpowiednio rozłożymy zakupy w czasie na pewno będą one nas kosztowały dużo mniej stresu.

W przypadku zakupu prezentów najlepiej zaplanować je na 3 tygodnie przed Świętami, natomiast zakupy żywieniowe dobrze jest zacząć robić etapami w czasie od 2 tygodni przed Wigilią.

Pomysły na prezenty


Prezenty - lubimy obdarowywać nimi swoich najbliższych, a jeszcze bardziej lubimy je otrzymywać :). Myśląc o prezentach pierwszy krok można wykonać już w domu. Jeżeli masz dostęp do Internetu dobrze jest przejrzeć kilka stron ze sklepami internetowymi i zastanowić się, jakiego typu prezent pasuje do wybranej osoby. Jeżeli osoba, której chcemy kupić prezent ma jakieś hobby to wybór jest prostszy - można wybrać coś z dziedziny jej zainteresowań. Jeżeli nie mamy od razu pomysłu na prezent, pomyślmy o czymś uniwersalnym - takim prezentem może być dobra książka lub ładny gadżet ozdobny.

Trafne podarunki

Przy drobnych upominkach niespodzianka to dobry pomysł – miłe zaskoczenie to coś, na co liczymy obdarowując kogoś prezentem. Tutaj nawet jeśli nie trafimy w gust danej osoby, to strata nie jest wielka. Wprost przeciwnie dzieje się w przypadku drogich podarunków. W tej sytuacji nie warto ryzykować – najlepiej jest skonsultować sprawę z osobą obdarowywaną lub przynajmniej z jej bliskimi. Kupując prezenty pamiętajmy również o tym, aby nie miały one Internetowe zakupywydźwięku sugerującego, że coś jest nie tak, np. podarunek w postaci książki na temat diety i odchudzania może przypomnieć komuś o jego nadwadze. W wieczór wigilijny i w święta lepiej skupić się na pozytywnych cechach naszych bliskich i z tym związać podarunki.

Internetowa alternatywa

Chcąc ominąć tłumy ludzi przewijające się przez centra handlowe spróbuj przynajmniej część prezentów zakupić przez Internet. To świetne rozwiązanie, które pozwala uniknąć kolejek i zaoszczędzić czas. Ppamiętaj jednak, że nie da się dokładnie obejrzeć wybranego artykułu, dlatego zakupy zrób odpowiednio wcześniej - zawsze istnieje możliwość zwrotu lub wymiany przedmiotu.
W Internecie można zakupić prezenty oraz akcesoria niezbędne do przygotowania świąt (ozdoby choinkowe, formy do pieczenia, stroiki, pudełka). Jeżeli jednak koniecznie chcesz wcześniej dokładnie obejrzeć i sprawdzić prezenty Internet będzie dla Ciebie źródłem pomysłów na upominki – idąc na zakupy będziesz dokładnie wiedzieć, czego szukasz.

Limity na kartach

Kolejnym krokiem w kierunku rozsądnych zakupów przedświątecznych jest wcześniejsze ustalenie budżetu. Przeanalizowanie stanu swojego konta uchroni nas przed wydaniem zbyt dużej ilości gotówki. Równie wnikliwe należy przyjrzeć się limitom na kartach kredytowych, Zakupygdyż płacenie nimi jest bardzo złudne - nie widzimy ile pieniędzy wydajemy. Ubywa nam z konta, a nie z portfela - skutki zakupów kartami płatniczymi jesteśmy w stanie ocenić dopiero po powrocie do domu. Dlatego najlepiej już przed wyjściem zadecydować, którą kartą zamierzamy płacić, a resztę kart zostawić w domu, aby uniknąć pokus. Jak ustalimy budżet i będziemy kontrolować wydatki na pewno nie przeżyjemy wielkiego szoku przy poświątecznych podsumowaniach.

Zakupy spożywcze w supermarkecie czy małym sklepiku?

Chcąc zakupić warzywa i owoce udaj się na rynek lub targowisko - większe jest wtedy prawdopodobieństwo, że produkty będą świeże. Po resztę produktów spożywczych możesz się wybrać do supermarketu. Przed wyjściem na zakupy pamiętaj jednak, aby wcześniej coś zjeść. Robienie zakupów, jeżeli jest się głodnym prowadzi do nieracjonalnych wyborów żywieniowych - chcemy bowiem kupić każdą rzecz, którą zobaczymy na półce. I jeszce jedno - zawsze sprawdzaj datę ważności - przy tak dużej ilości produktów w supermarketach lepiej jest się zawsze upewnić, czy żywność nie jest przeterminowana.

Jak zorganizować czas dzieciom

W przypadku mam, które mają pod opieką małe pociechy dobrym rozwiązaniem jest umówienie opiekunki na czas zakupów. W czasie przedświątecznych przygotowań zapotrzebowanie na opiekunki do dzieci może być jednak większe niż zazwyczaj, dlatego należy już wcześniej rozważyć tę opcję. Wiele centrów handlowych ma zorganizowane miejsca zabaw, w których pod okiem opiekunki można zostawić malucha – jeśli dziecko źle znosi zakupy, zostawmy je w takim miejscu.

Transport


Najwygodniejszym środkiem transportu zakupów jest oczywiscie samochód. Należy jednak pamiętać, aby nie zostawiać prezentów w bagażnikach szczególnie tych najdroższych. Z roku na rok zwiększa się ilość kradzieży drogich upominków z samochodowych bagażników przy dużych sklepach i centrach handlowych.

Serwis GraSmaków.pl życzy udanych zakupów!

 

Kilka porad na temat przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia znajdziesz w artykule pt: "Boże Narodzenie wypełnione zapachem świątecznego piernika".


Twój komentarz


Jak zamieścić artykuł?

Chcesz umieścić swój artykuł na naszej stronie?
Napisz do nas na adres artykuly@grasmakow.pl.

Wyszukaj w artykułach