Grasmakow.pl

Układaj, planuj, gotuj razem z Grasmaków.pl

Burritos smakuje nie tylko w Meksyku

Ocena:

Autor: Sunshine

Data publikacji: 2011-03-14

Kategoria: Ameryka południowaBurritos Meksyk zachwyca i fascynuje zarówno bogactwem kultury, jak i smakami swojej kuchni. Jeden z nich to smak burritos. Pierwszy raz miałam okazję spróbować tej narodowej meksykańskiej  potrawy niestety nie w kraju, z którego pochodzi, ale we Francji. Takim właśnie sytuacjom sprzyjają wymiany studenckie, podczas których okazać się może, że z Meksykanami łatwo odnaleźć można wspólny język - chociażby kulinarny. Świetnym sposobem do poznawania zwyczajów innych narodowości - zarówno tych kulturowych jak i kulinarnych - są wieczory tematyczne. Gdy w jednym gronie spotykają się ludzie z wielu zakątków świata okazuje się, że to co dla jednych jest zwyczajne i prozaiczne innych zaskakuje. Mnie zaskoczył wyśmienity smak prawdziwego burritos. I to właśnie podczas jednego z wieczorów kulturowych, w trakcie którego wspólnie przygotowaliśmy, a później zajadaliśmy się tym meksykańskim specjałem...


Ten niepowtarzalny smak...


Burritos to finezyjna potrawa, w której skład wchodzą między innymi najbardziej typowe składniki meksykańskiej kuchni: chili, fasola, kukurydza, awokado, pomidory i cebula. W oryginalnym wykonaniu na potrawę tą składają się cztery części: tortilla, czyli okrągłe płaskie placki, sos burritos, oraz masa fasolowaguacamole, czyli pasta z awokado. Burritos przygotowuje się smarując tortillę masą z fasoli, nakładając sos burritos, następnie posypując żółtym serem i na końcu dodając odrobinę guacamole. Po zawinięciu wszystkiego w tortilli danie jest gotowe, a jego smak niepowtarzalny i dający prawdziwą radość z jedzenia.

 

Kilka słów o zwyczajach i klimacie

 

Godzina, o której w Meksyku zasiada się do głównego posiłku, czyli 21:00, wydawać się dla nas może trochę późna. Jest to jednak zrozumiałe, ze względu na panujące tam warunki klimatyczne. Są one co prawda zróżnicowane, ale przeważają obszary o wysokich temperaturach (powyżej 30 stopni Celsjusza). Jedynie wzdłuż Kordyliery Wulkanicznej, na wysokości 4600 m n.p.m., jest linia wiecznego śniegu. Jedną z moich meksykańskich znajomych - Denisse Mariscal - poprosiłam o przesłanie kilku zdjęć z jej rodzinnej miejscowości. Rzeczywiście - można na nich dostrzec gorący klimat Chiapas - jej rodzinnych stron:)

 

MexicoFiesta mexicanaMexico

 

Tequila Sunrise

 

     Przy okazji meksykańskich smaków warto również wspomnieć o narodowym meksykańskim trunku, jakim jest znana od czasów Azteków Tequila. Jego nazwa pochodzi od niewielkiego miasteczka Tequila, położonego niedaleko Guadalajary. Alkohol ten, jak stanowi meksykańskie prawo, musi być wykonany w 51% z gatunku rośliny Agave Tequilana Weber, która rośnie tylko w okolicach tej właśnie miejscowości. Najbardziej popularnym rytuałem picia tequili, rozpowszechnionym na całym świecie, jest w przypadku Tequili silver (srebrnej) nasypanie szczypty soli w zagłębienie dłoni między kciukiem i palcem wskazującym, a następnie wyciśniecie na nią soku z limonki. W przypadku Tequili gold (złotej) stosuje się pomarańczę zamiast limonki i cynamon zamiast soli. Po zlizaniu mokrej mieszaniny upija się łyk tequili z niewielkiego kieliszka.
     Mieszkańcom Meksyku podczas posiłków towarzyszy zawsze radosna i luźna atmosfera. Wyznają oni filozofię, która głosi pogodzenie się z losem i wszechświatem. Wystrzegają się więc konfliktów i nieporozumień. Obiad spożywany jest w licznym gronie i trwa długo, gdyż jest to najlepszy czas na ucięcie sobie pogawędki z przyjaciółmi i bliskimi. Wspólne przygotowanie burritos jest fantastycznym pomysłem spędzenia wieczoru z przyjaciółmi. To świetna zabawa, którą gorąco polecam.

 


Twój komentarz


Jak zamieścić artykuł?

Chcesz umieścić swój artykuł na naszej stronie?
Napisz do nas na adres artykuly@grasmakow.pl.

Wyszukaj w artykułach

Polecane przepisy

Burritos w tortilli

Dodane przez: Sunshine
Czas: 1,5-2 h

Guacamole

Dodane przez: Sunshine
Czas: do 15 min.

Fajita

Dodane przez: Ewcia
Czas: 30-45 min.

Tequila sunrise

Dodane przez: Sunshine
Czas: do 15 min.