Grasmakow.pl

Układaj, planuj, gotuj razem z Grasmaków.pl

Na jednej z greckich wysp...

Ocena:

Autor: Mery

Data publikacji: 2011-10-22

Kategoria: Europa 

Podróże kształcą – wiadomo. Geograficznie, kulturowo, historycznie, językowo. W drugiej połowie września wyruszyliśmy zatem na Nasze Wielkie Greckie Wakacje, czyli osławioną szczególnie w kręgach tych, którzy uprawiają wspinaczkę sportową - wyspę Kalymnos.

 

panorama Kalymnos, Grecja, fot.Bart

 

Wyspa ta, należąca do archipelagu Dodekanezu, znajduje się w odległości ok. 300 km na południowy wschód od Aten, 100 km na północny zachód od Rodos, ale najbliżej do niej z typowo turystycznego Kos. W sezonie wiosenno-letnim (właściwie do połowy października) wiele biur podróży oferuje przeloty charterowe na Kos, skąd jest już tylko 20 min. promem.

 

kompozycja 1, fot.Bartkompozycja 2, fot.Bartkompozycja 3, fot.Bartkompozycja 4, fot.Bart

 

Po wylądowaniu na wyspie Kos należy udać się taksówką do portu Mastichari, z którego podróż promem do Pothii – „stolicy” Kalymnos zajmuje już tylko 20-40 minut, w zależności od promu. Promy kursują o stałych godzinach. Rozkład wywieszony jest na budkach, w których kupuje się bilety (ok. 4 euro za osobę).

Kalymnos, kiedyś słynące z połowu gąbek, zamieszkuje na stałe 15,5 tys. osób. Wszechobecne na ulicach i w sklepach z pamiątkami gąbki nie pochodzą jednak stąd. Około 20-25 lat temu wielka zaraza wycięła całą tutejszą populację gąbek w pień, odcinając lokalnej ludności ich podstawowe źródło dochodu. Nadeszły lata chude. Lokalna ludność zaczęła się powoli przestawiać na życie z turystyki.

 

 

kompozycja 1a, fot.Bart

kompozycja 2a, fot.Bartkompozycja 3a, fot.Bart

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych na Kalymnos pojawił się pewien Włoch, który zachwycony wspinaczkowym potencjałem wyspy, podjął współpracę z greckim klubem alpinistycznym oraz władzami lokalnymi. Dzięki ich wysiłkom zaczęły tu przyjeżdżać rzesze wspinaczy. Była to wielka zmiana dla lokalnej ludności. Nadeszły lata tłuste. Jednak właściciele barów, restauracji i kwater, pamiętając o latach chudych, są bardzo przychylnie nastawieni do wspinaczy, dbają o swoich klientów. Podstawowym zwrotem grzecznościowym na wyspie jest „My Friend”;)

Grande Grota Kalymnos, fot.Bart

Oprócz walorów wspinaczkowych, widokowych, klimatycznych i w ogóle wakacyjnych, Kalymnos ma jeszcze jedną zaletę – kulinarną. Z głodu nikt tam raczej nie zginie. Knajp, barów i innych lokali jest tam całe zatrzęsienie. Śniadanie można zjeść: angielskie, greckie, kontynentalne i nie wiem jeszcze jakie. Posiłek wieczorny włoski, francuski, no i oczywiście – grecki. Raj dla mięsożernych - mięso przyrządzone jak tylko dusza i podniebienie zapragnie. Rybożerni oraz miłośnicy owoców morza też się nie zawiodą.

 

Poniżej kilka poczynionych obserwacji kulinarnych:

 

1. Feta i bakłażan to podstawa greckiej kuchni ;)

 

sałatka grecka, fot.Bart

 

2. Jako przystawkę zazwyczaj zamawia się sałatkę grecką. Jest to chyba najpopularniejsza grecka portrawa. Jej składnikami są pomidory, ogórek, papryka, cebula, oliwki, feta, oliwa i zioła.

 

 

 

dalmados, fot.Bart

 

3.To, czym się nadziewa gołąbki wcale nie musi być zawinięte w liść kapusty głowiastej. Dolmades, czyli „greckie gołąbki” to mielone mięso z ryżem zawinięte liście winorośli.

 

 

 

 

musaka, fot.Ptaszyna

 

 

4. Mięso zjada się nie tylko w formie kotletów. Musaka to zapiekanka z mięsa mielonego, ziemniaków, bakłażana i sosu pomidorowego zalana beszamelem.

 

 

 

5. Jogurt owocowy może wyglądać tak: sałatka owocowa z jogurtem, fot.Bart

 

baklawy

 

6. Grecy lubią baaaaardzo słodkie desery. Jedym z takich dań jest serwowana na Kalymnos baklawa - deser turecki z orzechami przyrządzony na bazie ciasta półfrancuskiego, którego nie da się jeść w dużych ilościach. Akcent turecki jest tu jak najbardziej uzasadniony - Kalymnos bowiem graniczy z Turcją przez wody morza Egejskiego.

 

 

 

7. Jest jeszcze brunatno-brązowa zupa z soczewicy. Nie wygląda może zachęcająco, ale smakuje dobrze – a jeszcze lepiej syci. Zwie się ona fakes.


Twój komentarz


Komentarze użytkowników

Anonim

:: bardzo dobry artykuł

Maciej

:: Ostro!

Anonim

:: najs

Jak zamieścić artykuł?

Chcesz umieścić swój artykuł na naszej stronie?
Napisz do nas na adres artykuly@grasmakow.pl.

Wyszukaj w artykułach

Polecane przepisy

Sałatka grecka

Dodane przez: Ptaszyna
Czas: do 15 min.

Musaka

Dodane przez: Sunshine
Czas: 45-60 min.