Grasmakow.pl

Układaj, planuj, gotuj razem z Grasmaków.pl

Świąteczne wypieki mogą być zabawą dla całej rodziny

Ocena:

Autor: Swiąteczne wypieki

Data publikacji: 2013-02-04

Kategoria: Boże Narodzenie     Święta Bożego Narodzenia to czas, który całejRodzinne pieczenie rodzinie kojarzy się z radością, odpoczynkiem i magicznym klimatem. Jednakże, by móc w pełni rozkoszować się Gwiazdką, trzeba poświęcić nieraz bardzo dużo czasu przed samymi świętami, by wszystko było zapięte na ostatni guzik. Jednym z ważniejszych elementów Bożego Narodzenia – oprócz dekoracji czy prezentów – są świąteczne potrawy. Jak przygotować tradycyjne wypieki, by nie tylko były smaczne, ale także ich wykonanie było dla całej rodziny zabawą, a nie obowiązkiem?

Świąteczne wypieki mogą być zabawą dla całej rodziny

Pyszne pierniczki, makowce, makówki, serniki i inne przysmaki – chociaż są ucztą dla podniebienia w czasie świąt to jednak ich przygotowanie może pochłonąć sporo czasu. Dlatego warto tak zaplanować pracę, by pieczenie szło nam sprawnie, było wygodne i nie zajmowało jednocześnie zbyt wiele czasu. Nie polecamy także eksperymentować z niesprawdzonymi przepisami. Postawmy raczej na te najprostsze i wypróbowane, jeśli nie przez nas samych, to przez naszą rodzinę. Dla wielu osób okres przedświąteczny jest wyjątkowo stresujący, więc nie warto narażać się na dodatkowy niepokój związany z tym, czy dany wypiek się uda czy zamiast pysznego ciasta wyjdzie zakalec.

Wszystko pod ręką

Pieczenie rodzinneNie ma też nic bardziej denerwującego niż sytuacja, gdy w trakcie przygotowywania wypieku lub potrawy nagle zabraknie nam czegoś, co jest wyjątkowo potrzebne – czy to danego składnika czy naczynia. Dlatego już na etapie przeglądania przepisu powinniśmy się zastanowić, co będzie nam potrzebne. – Dobre planowanie to podstawa. Zawczasu powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne przybory do pieczenia, typu: foremki, blachy, stolnice, czy inne przydatne rzeczy takie jak wałek do ciasta. Nie zapominajmy także o miskach czy garnkach, w których będziemy przygotowywać ciasto, słodką masę lub krem – radzi Monika Kosakiewicz, kierownik marketingu lokalnego IKEA w Katowicach. Wybierając naczynia, w których przygotujemy świąteczne pyszności, kierujmy się wygodą. – Jeśli chcąc upiec świąteczny keks przygotujemy sobie wcześniej tradycyjną foremkę-keksówkę musimy także pamiętać o przygotowaniu papieru do pieczenia lub czegoś do natłuszczenia foremki po to, by potem można łatwo wyciągnąć gotowy wypiek na paterę. Jest też dużo lepszy sposób, warto zainwestować kilka złotych i kupić produkty z silikonu: stolnicę, miski czy foremki. Dzięki temu wyrabiając ciasto na stolnicy silikonowej nie jest konieczne podsypywanie mąką, bo surowe ciasto się do niej po prostu nie przykleja. Podobnie jest z formami i foremkami do pieczenia – korzystając z tych wykonanych z silikonu nie musimy pamiętać o zabezpieczeniu naszego wypieku przed przywieraniem do powierzchni. Poza tym ciasto łatwo się wyjmuje, bowiem forma silikonowa jest giętka, co także uchroni nasz wypiek np. przed połamaniem lub pokruszeniem – mówi Monika Kosakiewicz.

Fartuszki, ściereczki i łapki

Przygotowując świąteczne wypieki, zadbajmy także o swoje bezpieczeństwo. W ferworze świątecznych przygotowań łatwo o chwilę nieuwagi. – Biorąc pod uwagę, że podczas przedświątecznej krzątaniny przeważnie przygotowujemy kilka rzeczy naraz, łatwo o domowe wypadki. A tu już musimy zdjąć z kuchenki garnek z gotującą się masą makową, tu trzeba wyjąć upieczony spód do ciasta z piekarnika i jeszcze wstawić na kuchenkę w międzyczasie polewę. Chwila pośpiechu i możemy poparzyć sobie rękę od gorącego ciasta czy naczyń. Możemy też nie zauważyć i gorące naczynie położyć na blacie kuchennym. Warto mieć zawsze pod ręką ściereczki, podkładki na stół i łapki. Nie dość, że unikniemy poparzenia rąk to jeszcze ochronimy meble przed niepożądanym działaniem wysokich temperatur. Nie zapominajmy także o fartuszku, który ochroni naszą odzież – radzi Kosakiewicz.

Pieczenie może być zabawą

Przygotowując świąteczne wypieki, zaangażuj w pracę całą rodzinę.Pieczenie Przygotowanie ciasteczek, ich ozdabianie czy dekorowanie polewą ciasta może być zabawą dla całej rodziny. – Jeśli zaopatrzymy się w foremki o różnych kształtach kojarzących się ze świętami to wykrawanie przy ich pomocy ciasteczek da dzieciom mnóstwo frajdy. Podobnie później ozdabianie już upieczonych pierniczków. Dzieci nie tylko przywiązują wagę do indywidualnie przygotowanych przysmaków, ale uczą się także w ten sposób doceniać pracę innych. Możemy pomóc pociechom przygotować kolorowe lukry, polewy i posypki, które później wykorzystają do dekorowania pierniczków. Możemy je zaangażować już nawet na samym etapie pieczenia. Poprosić o dosypanie mąki czy cukru, o przyniesienie świeżej ściereczki do nakrycia ugniecionego ciasta. Oczywiście cały czas nadzorujmy dzieci w tym, co robią. W taki sposób nie tylko zyskamy pomoc w przygotowaniu przedświątecznych wypieków, ale także mamy szansę miło spędzić czas ze swoją rodziną – mówi z uśmiechem Monika Kosakiewicz.

Ile kosztuje wygodne i bezpieczne pieczenie?

Jeśli nie mamy wszystkich elementów potrzebnych do tego, by przygotować świąteczne wypieki w sposób wygodny i bez obawy o oparzenia, warto się w takowe zaopatrzyć. Wydatki nie powinny być dla naszego świątecznego budżetu dużym obciążeniem, a na pewno ułatwimy sobie wiele pracy. I tak dla przykładu silikonowa stolnica z nożem to koszt ok. 30 zł, duże silikonowe formy, kupimy za nieco mniej, bo ok. 25 zł, zestaw foremek do ciastek ze świątecznymi motywami kupimy już za zaledwie ok. 10 zł, zestaw ściereczek, rękawic czy łapek do garnków to wydatek ok. 10-20 zł. Nie zapomnijmy także o puszkach, w których potem przechowamy świąteczne pierniczki. Te kupimy za ok. 20 zł za 3 sztuki.

 


Twój komentarz


Jak zamieścić artykuł?

Chcesz umieścić swój artykuł na naszej stronie?
Napisz do nas na adres artykuly@grasmakow.pl.

Wyszukaj w artykułach

Polecane przepisy

Piernik z powidłami

Dodane przez: Ptaszyna
Czas: 15-30 min.

Pierniczki Ani

Dodane przez: Sunshine
Czas: 45-60 min.

Chleb Marysi pełnoziarnisty

Dodane przez: Sunshine
Czas: 15-30 min.

Ciemny lukier

Dodane przez: Sunshine
Czas: do 15 min.