Grasmakow.pl

Układaj, planuj, gotuj razem z Grasmaków.pl

Jak zachęcić nasze pociechy do jedzenia?

Ocena:

Autor: GraSmaków.pl

Data publikacji: 2009-03-21

Kategoria: Kolorowe dania 

Jak zachęcić dzieci do jedzenia? To pytanie zadaje sobiechatka na kubek każda mama malucha, który nie chce jeść. Scenariusz, w którym mama wywija kawałkami kanapki lub łyżką zupy przed zaciskającym buzię dzieckiem to standard. Nasuwa się wtedy pytanie, co zrobić, żeby zachęcić maluchy, aby zajadały się przygotowanymi przez nas posiłkami?


Wyczarowanie niecodziennych kształtów

Jednym ze sposobów na opornych milusińskich jest ugotowanie posiłku tak, aby wyglądało dla dziecka atrakcyjnie. Pierwszym krokiem do wywołania zainteresowania jest nadanie przygotowywanemu daniu jakiegoś ciekawego kształtu. Dziś jest to możliwe nawet gdy chcemy przyrządzić jajka sadzone. Można nadać im przeróżne formy: od serduszka, przez kaczątko po gwiazdkę. Posłużyć mogą do tego specjalne metalowe formy dostępne w supermarketach lub sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Tak samo możemy postąpić, gdy pieczemy ciasta i ciasteczka, również wtedy warto uruchomić wyobraźnię nadając masie konkretne kształty za pomocą foremek do pieczenia lub też wykorzystując własne zdolności plastyczne. Takiej samej "obróbce" możemy poddać zapiekankę czy filet mięsny, wycinając z nich ciekawe elementy.

 

jajko sadzone w kształcie serca, fot. Sunshine Formy do jajek sadzonych, fot. Sunshine Palma z owoców

   Jajko sadzone           Formy do jajek sadzonych           Owocowa palma


Dekoracja - wymaga niewiele wysiłku, a daje zaskakujące rezultaty

Kolejnym etapem uatrakcyjnienia dania jest dekoracja. Tutaj jest szerokie pole do popisu i do możliwości kreatywnego szaleństwa kulinarnego. Im danie będzie bardziej kolorowe i przypominające dziecku jakieś znane mu lubiane rzeczy, tym chętniej się nim zainteresuje. Tutaj możemy udekorować kawałki mięsa lub ciasta w kształty buziek, postaci z bajek, ulubionych zabawek dziecka (samochodziku, lalki lub słoneczka) lub też zwierzątek. Detale na uformowanych daniach można wyrysować ketchupem lub też wyciąć je z różnych warzyw (usta z kawałka pomidora, nos z ogórka itd.). Do dekoracji ciast jest dostępna jest dziś w sprzedaży cała gama gadżetów: zaczynając od kolorowych dekorek poprzez płatkowe kwiatuszki, aż do pisaków cukrowych.

 

kolorowe włoskie muffiny, fot. Sunshine Kanapka biedronka Kanapka myszka

            Kolorowe włoskie muffiny     Kanapeczka z biedronką               Kanapeczka myszka

 

Odrobina wyobraźni i dzieci zaczną zajadać się kolorowymi pychotami. Nie zawsze to, co zdrowe musi być niedobre, odpowiednio udekorowane danie składające się tylko z samych warzyw może wyglądać na tyle atrakcyjne, że dziecko zapomni, że nie lubi marchewki czy cukinii. A na deser proponujemy przygotować muffinki, każde dziecko będzie świetnie bawić dekorując własną muffinkę lub babeczkę.

 

muffinki kolorowe

 

 

Jak przygotować Babeczki

 Jak przygotować masę lukrową
Chcesz przygotować ozdoby z lukru plastycznego? Nic prostszego...

 

 


Życzymy dużo dobrej zabawy:).

 

Kilka porad na temat bezpieczeństwa i higieny podczas gotowania znajdziesz tutaj. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego jeszcze może nauczyć się Twój maluch w kuchni zaglądnij tutaj.

 

 


Twój komentarz


Jak zamieścić artykuł?

Chcesz umieścić swój artykuł na naszej stronie?
Napisz do nas na adres artykuly@grasmakow.pl.

Wyszukaj w artykułach

Polecane przepisy

Włoskie muffiny

Dodane przez: Ptaszyna
Czas: do 15 min.

Jajko sadzone

Dodane przez: GraSmakow.pl
Czas: do 15 min.

Chatka z piernika

Dodane przez: Sunshine
Czas: 1,5-2 h

Przekąska a la pizza

Dodane przez: Sunshine
Czas: 30-45 min.